Plz do abide to our Terms & Condition:

  • Do not paste URL Links directly in any content instead post them as Hyperlink inside a text.
    
  • To post a Link directly use instead Bookmark.
    
  • If we find anyone posting beyond the warning we will immediately terminate your account without any warning. 

ایمیل مارکتینگ یا بازاریابی ایمیلی چیست؟(راهنمای جامع)

ایمیل مارکتینگ یا بازاریابی ایمیلی چیست؟(راهنمای جامع)

 

آنچه می خوانید :

 • ایمیل مارکتینگ چیست ؟
 • چرا باید از ایمیل مارکتینگ استفاده کنید؟
 • ایمیل مارکتینگ چه مزایایی دارد؟
 • خطاهای بازاریابی ایمیلی کدامند؟

ایمیل مارکتینگ چیست؟

روزانه با ایمیل های نا آشنای بسیار زیادی  روبرو می شوید که حاوی پیامهایی از فرستنده این ایمیلها برایتان است آیا تا به حال فکر کرده اید که :

 • این ایمیل ها توسط چه اشخاصی و با چه اهدافی برای شما فرستاده می شوند؟
 • آیا می دانید که این اشخاص چگونه توانسته اند ایمیل شما را داشته باشندو به شما ایمیل هایشان را ارسال کنند؟
 • آیا می دانید تا چه اندازه این ایمیل ها می تواننددر موفقیت یک کسب و کار تاثیرگذار باشند؟

در این مقاله به این سوالات و سوالات بسیار دیگری پاسخ خواهیم داد اما قبل از آن می خواهم شما را با تعریفی از ایمیل مارکتینگ آشنا کنم. ایمیل مارکتینگ عبارت است از :

 

 برقراری ارتباط با علاقمندان کسب و کارتان از طریق ارسال ایمیل های اطلاع رسانی . همانطور که گفته شد ارسال ایمیل باید برای علاقمندان به کسب و کارتان یعنی اشخاصی که به اختیار ایمیلشان را در اختیارتان قرار داده اند صورت گیرد. تا بتوانید نتایج خوبی از ارسالهایتان داشته باشید.

فرض کنید شما محصول جدیدی دارید که می خواهید آن را به فروش برسانید.چگونه می توانید با سرعت و در کمترین زمان به بهترین نحو برای محصولتان تبلیغات و اطلاع رسانی کنید؟

ممکن است پاسخ های متفاوتی برای این سوال داشته باشید مثلا بگویید :

 •  برای وب سایتتان ترافیک خریداری می کنید.
 • وب سایتتان را برای موتورهای جستجو بهینه کرده اید .
 • از اس ام اس مارکتینگ برای تماس با مشتریانتان و ارسال پیشنهاد به آنها استفاده می کنید.
 • با شرکت های تبلیغاتی برای ایجاد کمپین های تبلیغاتی قرار داد دارید.

تمامی این روش ها می توانند روش های تاثیر گذاری باشند و نتیجه های خوبی را برای شما داشته باشند.اما باید بدانید که  موثرترین روش ها برای بازاریابی محصولاتتان روشهایی هستند که می توانید به طور مستقیم با علاقمندان به کسب و کارتان ارتباط برقرار کنید.

بازاریابی ایمیلی یکی از بهترین روش هایی است که می توانید این ارتباط را با مخاطبانتان داشته باشید.

اکثر شرکت های بزرگ از بازاریابی ایمیلی برای ایجاد و حفظ ارتباط با مشتریانشان استفاده می کنند.اگر از بازاریابان اینترنتی هم بپرسید که چه روشی بهترین راه ارتباطی با مشتریان یک کسب و کار می تواند باشد قطعا پاسخی به غیر از بازاریابی ایمیلی نخواهید شنید.

از این استراتیژی بازاریابی می توانید برای دست یابی به اهداف زیر استفاده کنید.

 • ارسال پیشنهادات تخفیف و جشنواره ها برای کاربران وب سایت
 • ارسال ایمیل تایید خرید توسط فروشگاه به کاربران
 • اطلاع رسانی در مورد محصول جدید وب سایتتان
 • اطلاع رسانی در مورد تغیرات سایت
 • اطلاع رسانی در مورد مقالات جدید وب سایت
 • اطلاع رسانی در مورد پاسخ سوالات پرسیده شده
 • تایید هویت کاربران وب سایتتان
 • ارسال پیام خوشامد گویی به کاربران سایتتان

بازاریابی ایمیلی کاربرد های بسیار زیاد دیگری هم می تواند داشته باشد.اما برای استفاده از این روش بازاریابی قدرتمند باید استراتیژی های به خصوصی داشته باشید.

همانطور که گفته شد متاسفانه اغلب می بینم که بازاریابی ایمیلی با تعریف ارتباط مستقیم با کاربر که در گذشته بیشتر مورد استفاده قرار می گرفت اشتباه گرفته می شود.

صاحبان کسب و کار پیام هایشان را برای اشخاصی که هیچ تمایلی به کسب و کار آنها ندارند ارسال می کنند.به همین خاطر پلتفرم های ارسال ایمیل سیاست حفظ حریم خصوصی کاربران را اتخاذ کرده اند تا بتوانند از حریم خصوصی کاربرانشان در مقابل ارسال هرزنامه محافظت کنند.

در قوانینی که مربوط به این پلتفرم ها می بینیم ارسال انبوه ایمیل و یا ارسال ایمیل به کاربرانی که تمایلی به دریافت ایمیل از شما ندارند می تواند موجب اسپم شناخته شدن شما و جلوگیری از ارسال ایمیل های شما به کاربرانتان توسط این پلتفرم ها شود.

 

 

چرا باید از ایمیل مارکتینگ استفاده کنید؟

دلایل بسیار زیادی برای استفاده از ایمیل مارکتینگ در کسب و کارتان وجود دارد.در مورد تعدادی از این ویژگی ها صحبت کردم و همانطور که گفتم اصلی ترین دلیل استفاده از ایمیل مارکتینگ در کسب و کارتان این است که می توانید به طور مستقیم با کاربران هدف خود در ارتباط باشید.

در این روش حتی می توانید با تجزیه و تحلیل رفتار کاربرانتان ایمیل های متفاوتی به آنها ارسال کنید.در ادامه دلایل استفاده از ایمیل مارکتینگ برای داشتن یک کسب و کار موفق آورده شده است.

ایمیل مارکتینگ

 • ایجاد ارتباط تاثیر گذار با کاربران وب سایت

بگذارید برای روشن تر شدن اهمیت قضیه اینطور بگویم اگر تمام عمرتان را در شبکه های اجتماعی سپری کنید و بتوانید در شبکه های اجتماعی به شهرت برسید و کاربران بسیاری داشته باشید باز هم نمی توانید ارتباط خاص و تاثیر گذاری را که از ارسال ایمیل به لیست ایمیل هدفمند خود دارید ایجاد کنید.

اگر شما یک فرم برای دریافت ایمیل کاربرانتان دارید و کاربرانتان با تمایل کامل ایمیلشان را در اختیارتان قرار می دهند این به این معناست که آنها علاقمند به کسب و کار شما هستند و یا دوست دارند که اطلاعات بیشتری در مورد کسب و کار شما داشته باشند.

این افراد با رضایت کامل به شما اجازه می دهند تا هرزمان مقاله , محصول و یا اطلاع رسانی جدیدی داشتید با ارسال ایمیل آنها را مطلع کنیدو چون با رضایت و از روی علاقمندی ایمیل خودشان را در اختیار شما قرار داده اند تمایل به برقراری ارتباط با کسب و کارتان دارند و برای مدیر وب سایت دانستن این نکته در مورد کاربرانش بسیار حائز اهمیت است.

ایمیل های ارسالی شما یکی از قویترین اسلحه های کسب و کارتان هستند شما می توانید با ارسال ایمیل به کاربران و یا مشتریان وب سایتتان هرزمان که بخواهید با آنها ارتباط برقرار کنید.متاسفانه می بینم که بسیاری از کسب و کارها هنوز پی به اهمیت این موضوع نبرده و سیستم ایمیل مارکتینگ وب سایتشان را راه اندازی نکرده اند. 

 

 • ایجاد ترافیک بازگشتی برای وب سایت

یکی از نکات بسیار مهم برای یک سایت حفظ ترافیک بازگشتی وب سایت و در نهایت تبدیل کردن آن به درآمد برای وب سایت است.یک استراتیژی بسیار مهم که می تواند به شما برای رسیدن به این هدف کمک کند این است که برای مخاطبانتان محتوای آموزشی رایگان بسازید و از طریق ارسال ایمیل به آنها اطلاع رسانی کنید.

تمامی افراد دوست دارند به سرعت پاسخ سوالاتشان را دریافت کنند و مشکلاتشان مرتفع شود. اگر بتوانید با تولید محتوای آموزشی مشکلات کاربرانتان را مرتفع کنید به مرور زمان می توانید کاربرانی داشته باشید که به شما وفادار هستند ومرتب به شما سر می زنند این افراد به راحتی و با اعتماد کامل ترجیح می دهنداگر به محصولی احتیاج داشته باشند از وب سایت شماخرید کنند.

این موضوع هنر یک تولید کننده محتوا و رمز موفقیت یک کسب و کار است . البته رسیدن به آن نیازمند سعی و تلاش و دانش بالایی است بارها برای خود من پیش آمده که از وب سایت هایی خرید کرده ام که صرفا هیچ دلیلی برای خرید ازآنها نداشته ام بجز اینکه از آنها محتوای آموزشی مفید و رایگان دریافت کرده ام.

شما می توانید به راحتی با استفاده از ایمیل مارکتینگ این استراتیژی را دنبال کنید تا میزان درگیری کاربرانتان با وب سایتتان بالا برود و راحت تر بتوانید به اهداف بازاریابیتان برسید.

 • نرخ تحویل بالا و امکان بررسی بسیار دقیق 

هنگامی که از ایمیل مارکتینگ استفاده می کنید مطمئن هستید که ایمیل ارسالیتان به دست کاربران وب سایتتان رسیده است البته این موضوع به این معنا نیست که همه کاربران ایمیلیتان , ایمیل ارسالی شما را باز می کنند.اما حداقل مطمئن هستید که ایمیل به دست آنها رسیده است.

اما در رسانه های دیگر ممکن است که پیام شما به دست کاربرانتان نرسد به عنوان مثال : در فیس بوک ممکن است تبلیغات در صفحه های به خصوصی که بازار هدف شما را شامل می شود ممنوع  و یا بسیار هزینه بردار باشد و شما نتوانید پیامتان را از طریق این شبکه اجتماعی به دست مخاطبانتان برسانید.

در بازاریابی ایمیلی به این شکل نیست و ایمیل هایی که از مخاطبانتان دریافت می کنید کافیست تا هر زمان و هر موقع که بخواهید پیامتان را برای آنها ارسال کنید و اگر این واقعیت را به موضوع اضافه کنیم که آنها به اختیار ایمیلشان را در اختیار شما قرار داده اند به راحتی می توانید متوجه شوید که استفاده از استراتیژی ایمیل مارکتینگ از هر استراتیژی دیگری می تواند تاثیر گذارتر باشد.

البته نکته جالب ماجرا این است که پلتفرم ها با در اختیار گذاشتن اطلاعات دقیق از کمپین های ایمیلی شما امکان تجزیه و تحلیل کاربرانتان و رسیدن به یک لیست کامل از علاقمندان کسب و کار شما را می دهند که بسیار مهم و تاثیر گذار است.

 • استفاده تبلیغاتی از ایمیل هایتان

استفاده از استراتیژی ایمیل های تبلیغاتی می تواند کسب و کار شما را متحول کند البته انجام این کار باید بسیار دقیق و با رعایت احترام به کاربرانتان انجام شود. اگر مرتب محتوای وب سایتتان را آپدیت کرده اید و محتوای مفید در اختیار کاربرانتان قرار داده اید هیچ اشکالی ندارد که هر از چندگاهی از این نوع ایمیل ها استفاده کنید البته همانطور که گفتم این کار بسیار ظریف و دقیق باید انجام شود تا کاربرانتان احساس نکنند که به حریم خصوصی آنها تحدی شده است. چرا که می تواند عواقب بدی را برایتان داشته باشد.

 • استفاده از ایمیل برای فروش محصولاتتان

اگر استراتیژی های قبل را به درستی پیاده کرده باشید. می توانید با ارسال ایمیل هایی که درآنها به کاربرانتان پیشنهاد خرید محصولاتتان را می دهید فروشتان را افزایش دهید.

در انجام این استراتیژی نباید زیاده روی کنید و ایمیل های محصولاتتان را به طور مرتب به کاربرانتان ارسال کنید چرا که این موضوع می تواند موجب شود تا کاربرانتان از لیست شما خارج شوند و لیست ایمیلتان دچار ریزش شود پس حتما باید به این موضوع توجه داشته باشید و به هیچ عنوان زیاده روی نکنید.

این روش همیشه مفید بوده و باید بدانید که همیشه در کمپین های ایمیل مارکتینگ اصولی نتایج خارق العاده ای اتفاق می افتد. یکی از کسب و کارهای موفق اینترنتی توانست با کمپین ایمیلی بسیار موفقی که راه اندازی کرده بود در طول یک هفته رکورد تاریخی فروش ۷۰۰ میلیون تومانی را بزند. که البته برای حفظ حریم خصوصی این کسب و کار در مورد نام آن صحبتی نخواهیم کرد.

 • از ایمیل مارکتینگ برای خودکار کردن  کارهای تاثیر گذار استفاده کنید.(اتوماسیون اطلاعات)

فرض کنید که شما می خواهید  محصولی را از یک فروشگاه بخریدبنابراین عضو سایت می شوید. بعد از ثبت نام در سایت یک ایمیل خوشامد گویی به همراه یک کد تخفیف عالی برای خرید آن محصول ارسال می شود. چه احساسی به شما دست می دهد ؟ قطعا این ایمیل روی شما تاثیر می گذارد و دفعات بعد راحت تر از این وب سایت خرید می کنید.

به کمک ایمیل مارکتینگ می توانید بسیاری از کارها را خودکار کنید و اتوماسیون اطلاعات ارسالی برای کاربرانتان  را راه اندازی کنید.

مزایای ایمیل مارکتینگ :

 1. ایمیل مارکتینگ هزینه بسیار ناچیزی در مقایسه با سایر روش های بازاریابی دارد.
 2. ایمیل مارکتینگ بیشترین بازده و نرخ تبدیل را نسبت به سایر روش های بازار یابی دارد.

 3. با ایمیل مارکتینگ می توانید استراتیژی های فروش را تست و پیاده سازی کنید.

 4. اگر لیست ایمیل اختصاصی خودتان را دارید محدودیتی برای ارسال ایمیلتان نخواهید داشت البته بهتر است این کار را با اصول انجام دهید.
 5. با ایمیل مارکتینگ می توانید رابطه بسیار موثری با کاربرانتان ایجاد کنید.

خطاهای بازاریابی ایمیلی کدامند؟

داشتن استراتیژی برای بازار یابی ایمیلی بسیار حائز اهمیت است ولی متاسفانه هنگامی که از ایمیل مارکتینگ صحبت می شود کمتر به نقش استراتیژی در بازاریابی ایمیلی پرداخته می شود. 

همانطور که می دانید رفتار اسپمی در بازاریابی ایمیلی بسیار توسط کسب و کارها مشاهده می شود مخصوصا در کشورما .  شرکتها و کسب و کارهای بسیاری هستند که بدون توجه به حقوق کاربرانشان مرتبا به ارسال ایمیل های تبلیغاتی می پردازند.

البته پلتفرم های ایمیل مارکتینگ دست به کار شده اند و سیاست حریم خصوصی کاربران را برای ارسال ایمیل مشخص کرده اند تا جلوی ارسال ایمیل های تبلیغاتی اسپم گرفته شود و باید بدانید با قرار دادن این نوع ایمیل ها در پوشه اسپمتان می توانید با آنها مقابله کنید.

برای آنکه بتوانید ایمیل مارکتینگ را به صورت حرفه ای انجام دهید و از آن نتیجه بگیرید باید به شکل صحیحی از این روش استفاده کنید.در ادامه با اشتباهات رایجی که هنگام پیاده سازی این سیستم بازاریابی توسط بازاریابان رخ می دهد شما را آشنا خواهم کرد.

منبع : همراه آی سی تی

 

Ratings

0/5 (0 votes)
0/5 (0 votes)