Plz do abide to our Terms & Condition:

    • Do not paste URL Links directly in any content instead post them as Hyperlink inside a text.
       
    • To post a Link directly use instead Bookmark.
       
    • If we find anyone posting beyond the warning we will immediately terminate your account without any warning. 

"Call Me by Your Name," "Get Out" and "Good Time" Lead Spirit Award Nominees

    Entertainer
    • 1 views
    • 0/5 (0 votes)
    By Entertainer

    Thumb screen shot 2017 11 21 at 5.50.48 pm

    Luca Guadagnino's acclaimed gay romance, "Call Me by Your Name," emerged as the frontrunner at the 2018 Film Independent Spirit Awards when nominations were announced yesterday. It received six nods for Best Feature, Best Director, Best Male Lead (Timothée Chalamet), Best Supporting Male (Armie Hammer), Best Cinematography (Sayombhu Mukdeeprom) and Best Editing (Walter Fasano). Followed close behind is Jordan Peele's timely hit, "Get Out," and Benny & Josh Safdie's "Good Time," each receiving five nominations apiece. "Get Out" has the edge with nominations in both the Best Feature and Best Director categories, while "Good Time" was shut out of the running for the top prize. The other three Best Feature contenders are Sean Baker's "The Florida Project," Greta Gerwig's "Lady Bird" and Chloé Zhao's little-seen "The Rider." Zhao also earned a Directing nomination alongside Baker and Jonas Carpignano for the Italian drama, “A Ciambra.”

    Nick Kroll and John Mulaney will return as hosts of the live broadcast on Saturday, March 3rd, on IFC. The cast of Dee Rees' "Mudbound," along with casting directors Billy Hopkins and Ashley Ingram, have already been announced as the recipients of this year's Robert Altman Award for Best Ensemble. Below is the complete list of nominees...

    BEST FEATURE
    “Call Me by Your Name”
    “The Florida Project”
    “Get Out”
    “Lady Bird”
    “The Rider”

    BEST FIRST FEATURE
    Columbus
    Ingrid Goes West
    Menashe
    “Oh Lucy!”
    Patti Cake$

    BEST DIRECTOR
    Sean Baker, “The Florida Project”
    Jonas Carpignano, “A Ciambra”
    Luca Guadagnino, “Call Me by Your Name”
    Jordan Peele, “Get Out”
    Benny Safdie, Josh Safdie, “Good Time”
    Chloé Zhao, “The Rider”

    BEST FEMALE LEAD
    Salma Hayek, “Beatriz at Dinner
    Frances McDormand, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
    Margot Robbie, “I, Tonya”
    Saoirse Ronan, “Lady Bird”
    Shinobu Terajima, “Oh Lucy!”
    Regina Williams, “Life and nothing more”

    BEST MALE LEAD
    Timothée Chalamet, “Call Me by Your Name”
    Harris Dickinson, “Beach Rats
    James Franco, “The Disaster Artist”
    Daniel Kaluuya, “Get Out”
    Robert Pattinson, “Good Time”

    BEST SUPPORTING FEMALE
    Holly Hunter, “The Big Sick
    Allison Janney, “I, Tonya”
    Laurie Metcalf, “Lady Bird”
    Lois Smith, “Marjorie Prime
    Taliah Lennice Webster, “Good Time”

    BEST SUPPORTING MALE
    Nnamdi Asomugha, “Crown Heights
    Armie Hammer, “Call Me by Your Name”
    Barry Keoghan, “The Killing of a Sacred Deer
    Sam Rockwell, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”
    Benny Safdie, “Good Time”

    JOHN CASSAVETES AWARD – Given to the best feature made for under $500,000. (Award given to the writer, director and producer. Executive Producers are not awarded.)
    Dayveon
    A Ghost Story
    “Life and nothing more”
    Most Beautiful Island
    “The Transfiguration”

    BEST SCREENPLAY
    Greta Gerwig, “Lady Bird”
    Azazel Jacobs, “The Lovers”
    Martin McDonagh, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”
    Jordan Peele, “Get Out”
    Mike White, “Beatriz at Dinner”

    BEST FIRST SCREENPLAY
    Kris Avedisian, Kyle Espeleta, Jesse Wakeman, “Donald Cried
    Emily V. Gordon, Kumail Nanjiani, “The Big Sick”
    Ingrid Jungermann, “Women Who Kill”
    Kogonada, “Columbus”
    David Branson Smith, Matt Spicer, “Ingrid Goes West”

    BEST CINEMATOGRAPHY
    Thimios Bakatakis, “The Killing of a Sacred Deer”
    Elisha Christian, “Columbus”
    Hélène Louvart, “Beach Rats”
    Sayombhu Mukdeeprom, “Call Me by Your Name”
    Joshua James Richards, “The Rider”

    BEST EDITING
    Ronald Bronstein, Benny Safdie, “Good Time”
    Walter Fasano, “Call Me by Your Name”
    Alex O’Flinn, “The Rider”
    Gregory Plotkin, “Get Out”
    Tatiana S. Riegel, “I, Tonya”

    ROBERT ALTMAN AWARD – Given to one film’s director, casting director and ensemble cast

    “Mudbound”
    Director: Dee Rees
    Casting Directors: Billy Hopkins, Ashley Ingram
    Ensemble Cast: Jonathan Banks, Mary J. Blige, Jason Clarke, Garrett Hedlund, Jason Mitchell, Rob Morgan, Carey Mulligan

    BEST DOCUMENTARY
    “The Departure”
    Faces Places
    Last Men in Aleppo
    “Motherland”
    “Quest”

    BEST INTERNATIONAL FILM
    BPM (Beats Per Minute)
    “A Fantastic Woman”
    “I Am Not a Witch”
    Lady Macbeth
    Loveless

    BONNIE AWARD
    So Yong Kim
    Lynn Shelton
    Chloé Zhao

    JEEP TRUER THAN FICTION AWARD
    Shevaun Mizrahi, “Distant Constellation”
    Jonathan Olshefski, “Quest”
    Jeff Unay, “The Cage Fighter”

    KIEHL’S SOMEONE TO WATCH AWARD
    Amman Abbasi, “Dayveon”
    Justin Chon, “Gook
    Kevin Phillips, “Super Dark Times

    PIAGET PRODUCERS AWARD
    Giulia Caruso & Ki Jin Kim
    Ben LeClair
    Summer Shelton

    For more info on the Film Independent Spirit Awards, visit the official site.




    Original: https://www.rogerebert.com/festivals-and-awards/call-me-by-your-name-get-out-and-good-time-lead-spirit-award-nominees
    By: Matt Fagerholm
    Posted: November 22, 2017, 5:03 pm

    Ratings

    0/5 (0 votes)
    0/5 (0 votes)